Matkustusaika
23.07.2025 - 25.07.2025


Olavinlinnassa upea Musorgskin Boris Godunov Lappeenrannan kesäteatterissa komediallinen musiikkinäytelmä ”Pesänjako”.

Keskiviikko 23.07.2025 Helsinki – Kouvola – Lappeenranta – Punkaharju, km 398

Klo 07.50 Kokoontuminen Kiasman tilausliikenteen pysäkillä, Mannerheimin aukio 1.
Klo 08.00 Lähtö Pohjolan Matka Oy:n tilausbussilla Kiasmalta kohden Kouvolaa
Klo 09.40 Aamukahvit: kahvi / tee ja täytetty sämpylä Kymen Paviljongissa
Klo 10.10 Matka jatkuu kohden Lappeenrantaa
Klo 11.30 Opastettu kaupunkikierros Lappeenrannassa
Klo 12.30 Lounas ravintola Kitchenissä
Klo 14.00 Komediallinen musiikkinäytelmä ”Pesänjako” Lappeenrannan kesäteatterissa.

Nykyaikaan sijoittuva komedia, jossa kartano miljööseen syntyy väärinkäsitysten värittämä tapahtumarikas sattumusten sarja, jonka komedian kuninkaalliset mehustavat herkullisella näyttelijäntyöllä. Tapahtumat käynnistyvät, kun asianajaja Jarmo Pasala (Mikko Rantaniva) joutuu kiristyksen kohteeksi. Jarmon kaksosveli Pertti (Sami Hintsanen) keksii Jarmolle piilopaikan naisystävänsä Kaisan (Mari Turunen) työpaikalta. Sari Siikanderin esittämä varakas leskirouva Miriam Rockwood ajautuu tapahtumien keskiöön tahtomattaan. Miriamin kartanolla asuu kaksi suloista alpakkaa Jackson ja Suttura, miten ne liittyvät tarinaan? Ja kuka onkaan ympäristö- ja käsitetaiteilija Onni (Ville Majamaa).
Näytelmässä mukana myös enkeliääninen Lissu (Senni Raappana). Muissa rooleissa mm. Pasi Sarikoski ja Louie So. Väliaikatarjoilu. Kahvi / tee ja makea kahvileipä.

Klo 16.30 Matka jatkuu kohden Punkaharjua ja Kruunupuistoa.
Klo 17.45/18.00 Saapuminen Kruunupuistoon. Majoittuminen.
Klo 19.00 Lyhyt tervetulotilaisuus.
Klo 19.30 Illallinen hotellin ravintolassa.

 

Torstai 24.07.2025 – Punkaharju – Savonlinna – Punkaharju, päivän ajomatkat n. 130 km

Klo 07.00 – Aamiainen hotellin ravintolassa.
Klo 09.00 Lähtö kohden Savonlinnan toria.

Klo 09.30 Saapuminen Savonlinnan torille, jossa voi nauttia kesäisestä torielämästä ja vaikkapa kahvitella ja nauttia kuuluisia lörtsyjä. Torilla on kaikenlaista matkamuistoa tarjolla ja tietenkin makoisia mansikoita ja muita kesän herkkuja.

Klo 11.30 Risteily Savonlinnan eteläpuoleisella saaristoalueella, m/s.Elviira ,1 t. Risteilyllä selostus.
Klo 12.40 Paluukuljetus Punkaharjulle.
Klo 13.15 Paluu Kruunupuistoon.
Klo 14.00 Lounas hotellin ravintolassa.
Klo 17.15 Virittäydymme oopperatunnelmiin Aarno Cronvallin kanssa bussimatkalla  Savonlinnaan.

Matkalla Savonlinnaan saamme bussiin vieraaksemme armoitetun musiikin ja oopperoiden tuntijan Aarno Cronvallin, joka matkan aikana kertoo meille illan esiintyjistä sekä oopperan sisällöstä.
Klo 19.00 Modest Musorgskin mahtiooppera Boris Godunov on yksi oopperan historian mahtavimpia klassikoita ja erityisen vaikuttava juuri Olavinlinnan näyttämöllä.
Itsevaltias Venäjällä, keinoja kaihtamatta. Politikointia, manipulointia – ja pelkoa, yksinäisyyttä. Boris Godunov on yksi oopperan historian mahtavimpia klassikoita ja aivan erityisen vaikuttava juuri Olavinlinnassa. Paitsi matalien miesäänien jylyä, se on suurten kuorokohtausten mestariteos. Saksalaisohjaaja Nicola Raabin tulkinta avaa tsaarin sielunmaisemaa järisyttävän tarkasti. Tsaari Boris hallitsee kultaisessa häkissään sekä valtakuntaa että valheellista tarinaa, jota hän syöttää kansalleen. Tarina pohjautuu todellisiin Venäjän historian tapahtumiin ja tuntuu yhtä aikaa päivän polttavalta.
Taikahuilun rinnalla juuri Boris Godunov nosti Savonlinnan Oopperajuhlat maailmankartalle 1970-luvulla. Suurten bassojen Martti Talvelan ja Matti Salmisen jälkeen huipulla on tänään uusi sukupolvi ja ääni. ”Mika Kareksen haluavat nyt kaikki”, Helsingin Sanomat kirjoitti hänen kansainvälisestä menestyksestään. Basson matala jyly korostaa valtaapitävän voimaa ja hänen valintojensa vaikutusten syvyyttä. Rooleissa on kotimaista parhaimmistoa, kuten Tuomas Katajala ja Timo Riihonen.

Olavinlinna

Klo 22.30 Paluu hotelli Kruunupuistoon
Klo 23.00 Oopperailtapala

 

Perjantai 25.07.2025 – Punkaharju – Mikkeli – Helsinki km 365

Klo 07.00 Aamiainen hotellin ravintolassa
Klo 10.00 Lähtö matkatavarat mukana Johanna Oraksen Taidekartanoon. Taitelija esittelee kesän 2025 näyttelynsä.

Johanna Oras

Klo 11.00 Matka jatkuu Punkaharjulta kohden Mikkeliä.
Klo 13.00 Lounas laajasta herkkupöydästään tunnetussa Tertin Kartanossa. Tilaisuus tehdä ostoksia Kartanon muotiputiikissa ja herkkumyymälässä.
Klo 15.30 Lähtö kohden Helsinkiä. Jaloittelutauko matkan aikana
n. klo 18.30 Saapuminen Kiasman tilausliikenteen pysäkille.

Matkapaketin hinta:

EUR 1.095 / henkilö – jaetussa kahden hengen huoneessa
EUR 1.195 / henkilö – yhden hengen huoneessa

Hintaan sisältyy:

– kuljetukset Pohjolan Liikenteen tilausbussilla, Helsinki –Kouvola – Lappeenranta – Punkaharju / Punkaharju – Savonlinna – Punkaharju/ Punkaharju – Mikkeli – Helsinki, n 890 km

– majoitus Kylpylähotelli Kruunupuistossa Punkaharjulla, superior kahden – tai yhden
hengen huone, jossa perusmukavuuksien lisäksi puhelin, tv, kylpyhuone
– ateriat: täysihoito: 23.07. aamukahvi, lounas, illallinen
24.07. aamiainen, lounas ja ooppera-buffet
25.07. aamiainen, lounas
– opastettu kaupunkikiertoajelu Lappeenrannassa

– Maisemaristeily Savonlinnan upeissa maisemissa
– Johanna Oraksen kesän 2025 näyttely
– Pesänjako – komediallinen musiikkinäytelmä Lappeenrannan kesäteatterissa
– Aarno Cronvallin oopperaesittely
– Modest Musorgskin ooppera Boris Godunov, A – katsomo, rivit 17 -18, Olavinlinna
– Liisa Huhtalan matkanjohtajapalvelut

Varaukset ja tiedustelut: Etelämatkat 050 572 2197 tai liisa.huhtala@etelamatkat.fi